KAF Dijital

İzmir/Türkiye info@kafdijital.com 0(505) 308 35 01

“Arama Motoru Optimizasyonu” veya “Arama Motoru Optimize Edicisi”

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), İngilizce bir terim olan “Search Engine Optimization”un kısa yazılışıdır. Türkçe’de de SEO diye yazılır ve okunur. Arama Motoru ise; Google, Yandex, Bing, Yahoo gibi büyük trafik dağıtıcı sitelere verilen isimdir. SEO, web sitenizin ziyaretçi sayısını veya kazancını artırmak amacıyla yapılır. Tüm online web siteleri, mobil uygulamalar ve online alışveriş siteleri için uygulanabilir.

SEO kelimesi normalde “Search Engine Optimization” cümlesinin İngilizce kısaltılmış yazılışıdır.  Bu kısaltmanın (SEO) Türkçe Karşılığı ise “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelir.  Google, Yandex, Bing, Yahoo ve benzeri arama motorlarındaki arama sonuçlarında web sitenizin ön sıralarda yer alması için SEO işlemi yapılmaktadır.

SEO, Web sitenizi Google veya benzeri arama motorlarının başarı kriterlerine uygun hale getirmektir.

SEO sayesinde web siteniz, Google ve benzeri Arama Motorları’nın başarı kriterlerine uygun hale getirilerek arama sonuçlarında yükselme amaçlanır. Seo ayarlarınız doğru şekilde yapıldığı takdirde, web siteniz arama sonuçlarında ek reklam harcaması olmadan ön plana çıkar.

Google Şirketi, SEO’nun açılımını kendi resmi web sayfasında “SEO Firması” olarak tanımlamaktadır. “Arama Motoru Optimize Edicisi” yani “Search Engine Optimizator” kelimesinin kısa yazılışı, Google’a göre SEO’dur. İşin özeti; Google, SEO Şirketlerinden kısaca “SEO” diye bahseder.

Kategori
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir