SEO’da Evergreen İçerik Neden Önemlidir?

SEO’da Evergreen İçerik Neden Önemlidir?

SEO’da Evergreen İçerik Neden Önemlidir?

Evergreen İçerik Nedir?

Alaka düzeyi ve uzun ömürlülük – bunlar web’deki her içerik parçasının ulaşmayı umduğu iki kriterdir. Kaliteyi korumak ve yayınlandıktan 5 yıl sonra hala okunuyor olmak kulağa hayal gibi gelebilir, ancak bu mümkün olmaktan çok daha fazlasıdır. Bu tür içerik, her zaman yeşil içerik olarak adlandırılır. Her daim yeşil içeriğin ne olduğu konusunda iki ayrım vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir:

Her Zaman Yeşil Kalan Konular

Evergreen içerik

Evergreen içerik

Evergreen içerik adından da anlaşılacağı gibi, bunlar büyük olasılıkla hiçbir zaman ilginin tükenmeyeceği konulardır. Mevsimsel olmayan konular olarak tanımlanabilirler ve ilgili olmak için belirli zaman dilimlerine veya durumlara bağlı değildirler.

Örneğin, yerel seçimler mevsimseldir. Düzenli olarak gerçekleşebilirler, ancak yalnızca gerçekleşmeden önce veya gerçekleştikleri sırada ilgi çekerler. Ancak yıl boyunca değerini koruyan mevsimsel olmayan bir konu, her zaman geçerli bir konu olarak adlandırılabilir. İşte her zaman yeşil kalan konulara birkaç örnek:

 

  1. Pirinç nasıl pişirilir
  2. Albert Einstein kimdir
  3. En iyi nefes egzersizleri
  4. Köpek bakımı için ipuçları
  5. Yeni başlayanlar için yemek pişirme rehberi

 

Bu örneklerden de görebileceğiniz gibi, bu konuların alakalı olması için bir olaya veya zaman dilimine bağlı değildir. Kullanıcılar tarafından her zaman aranacaklardır.

 

Evergreen Içerik

Evergreen içerik, hiçbir zaman tükenmeyecek olan son derece bilgilendirici içerikle birlikte ilgili bir konunun birleşimidir. Değerini her zaman korur ve düzenli trafiğini kaybetme şansı çok azdır. Akıllı konu ve anahtar kelime seçimleriyle doğru içerik stratejisi, zamanla ilgi çekmeye devam etmesini ve kullanıcıların aylar veya yıllar sonra bile her zaman ziyaret etmesini veya tekrar ziyaret etmesini sağlayabilir.

SEO dünyasındaki yeni güncellemeler ve değişiklikler nadir olmadığından konu zamana duyarlı görünse de, içerik her zaman güncellenebilir ve alaka düzeyini korumak için taze tutulabilir.

SEO’da Evergreen İçerik Neden Önemlidir?

Hindistan 2011’de Dünya Kupası’nı kazandığında, haber siteleri bu dev zaferi haberleştirmek için çok sayıda haber yapıldı. Bu haberlerin yarattığı trafik bu web siteleri için çok büyüktü, ancak bu trafik yalnızca birkaç ay sürdü. Bu durum, birkaç ay sonra bu makalelerdeki trafik miktarının büyük ölçüde azalmasına neden oldu.

Bir web sitesi trend olan bir konuda her içerik yayınladığında, birçok içerik oluşturucu tarafından “umut patlaması” olarak da adlandırılan ilk trafik patlamasını görür. Ancak zaman geçtikçe konuya olan ilgi azalmaya başlar ve trafik de azalır.

Bu nedenle web siteleri, farklı nedenlerle olsa bile trafiğin organik olarak gelmeye devam etmesini sağlamak için her zaman yeni içerik yayınlamaya devam etmelidir.

İşte tam da bu nedenle her daim yeşil içerik fikirleri stratejinizin bir parçası olmalıdır. Uzun vadede kullanıcıların arama amaçlarını hedeflemek her zaman iyi bir fikirdir. Hiç eskimeyen konular etrafında içerik oluşturmak iki şeyi başarmanıza yardımcı olabilir

 

Daha Az İş – Bir öncekinin trafiği azalmaya başladığında sürekli yeni içerik oluşturmak zorunda kalmazsınız. İçeriğinizi sık sık güncellemeniz bile gerekmez, bu da diğer faaliyetlere ayırabileceğiniz çok fazla zaman kazanacağınız anlamına gelir.

Düzenli Trafik – Evergreen içerik web sitenize her zaman organik trafik getirecektir. Google, sonuçları alaka düzeylerine ve ne kadar güncel olduklarına göre sıralar. Evergreen bir konu seçtiğiniz için, güncel olma konusunda endişelenmenize gerek yok ve makalelerinize gelen organik trafik yıllar sonra bile akmaya devam edecek!

 

Yaygın Evergreen Biçimleri

Her zaman yeşil içerik oluşturmak için kullanılabilecek birçok format türü vardır. İşte genellikle en etkili formatlar olanları:

İpuçları

Kılavuzlar, “Nasıl Yapılır” konuları veya Öğreticiler

Ürün İncelemeleri

Bilgilendirme Videoları

Bu formatları kullanmak içeriğinizin her zaman yeşil kalacağını garanti etmez, ancak bunlar her zaman yeşil içeriğe dönüşen en yaygın formatlardır.

 

Seo hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklayınız.

İnstagramdan da bizi takip edebilirsiniz.

KAF DİJİTAL AJANS İNSTAGRAM

 

26.08.2022
291
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Ahmet Yılmaz
Ahmet Yılmaz
Merhaba
Size nasıl yardımcı olabiliriz?